V klání, které nebylo jen o navržení příchutě zdravého mlsání, se tříčlenný tým utkal s dalšími více jak dvěma sty spolužáků z Olomouckého kraje.
Kateřina Dospivová, Roman Nevrlý a Marek Solovský si ve čtvrtek 5. února při slavnostním vyhlašování výsledků převzali nejen šek na třicet tisíc korun, ale mohli se radovat také z toho, že se jejich nápad stal skutečným výrobkem.
Jejich skořicovo-jablečnou tyčinku jim totiž v limitované edici vyrobila společnost Úsovsko Food, která je známým producentem müsli tyčinek Fit a byla spoluorganizátorem akce.
Vítězové soutěže Fit s müsli - tým Delta (ZŠ Litovel, Jungmannova 655) – Kateřina Dospivová, Roman Nevrlý, Marek Solovský
Autor: DENÍK/Veronika Kolesárová
Prodejní cena? 9 Kč za kus
Probojovat se až do lednového finále nebylo jen tak.
Během čtyřměsíčního zápolení museli žáci nejprve podstoupit vstupní test, udělat průzkum trhu, vypracovat obchodní model, vytvořit obal a zejména vymyslet složení müsli tyčinky tak, aby všechny její složky držely pohromadě, mohla konkurovat cenou a byla chutná.
„Naší cílovou skupinou byly děti ze základních škol. Z průzkumu nám vyšlo, že nejlepší bude s příchutí štrúdlu," řekl Marek Solovský, člen vítězného litovelského týmu s názvem Delta.
„To nám vyhovovalo, protože základem jsou obilniny a jablka, tedy tuzemské suroviny. Díky tomu jsme dospěli k prodejní ceně devět korun za kus, což je určitě konkurenceschopné. Náklady na výrobu by přitom byly pět korun," vypočítala jeho spolužačka Kateřina Dospivová.
Tahák místo tetovaček
Nápad s tahákem se odrazil od toho, že laskomina byla určená právě pro děti školního věku.
„V mnohých produktech jsou samolepky, nebo tetovačky. Naším malým bonusem se stal tahák do matematiky, češtiny, fyziky i jiných předmětů," dodal Roman Nevrlý, který družstvo založil.
Při předávání cen se u vítězů projevily i další přednosti, kterými oslnili nejen porotu.
Část programu sami vtipně moderovali. Zároveň poděkovali vedení školy a zvláště pak svojí paní učitelce Lence Sedlářové, která jim pomáhala.
„To ona nám řekla, jak se dříve skladovaly některé plodiny. Nápad s výrobou a použitím jablečného papíru byl její," neskrýval Marek Solovský s tím, že pedagožka pak sama namletou jablečnou hmotu, která se stala součástí návrhu tyčinky, sušila v troubě.
Limitovaná edice přesně podle vítězů
Tým Delta byl navíc jediným, který při finálové prezentaci dal porotě ochutnat svůj produkt. Vyrobili ho sami včetně obalu a vložených taháků.
Jejich štrúdlovou tyčinku nakonec ochutnali i ostatní soutěžící.
Na předávání cen přivezli zástupci Úsovsko Food limitovanou edici tyčinek vyrobených v závodě přesně podle receptury týmu Delta, zabalené byly v navrženém obalu i s tahákem.
Litovelští osmáci tak zvítězili na plné čáře.
Medaile brala i Olomouc a Hranice
Z více jak dvou stovek soutěžící ovšem zabodovali i další čtyři finalisti.
Na druhém místě skončil tým Maluha z olomoucké Fakultní základní školy Milady Horákové tvořený Hanou Maňkovou, Markétou Milovovou a Lucií Švrdíkovou.
Pomyslný bronz si odnesli Martin Bezděk, Jan Kaňa a Ondřej Vlasák neboli Struhláci ze Základní a mateřské školy Hranice, Struhlovsko.
Čtvrtá pozice patřila týmu KaKuKa, tedy Karolíně Fialové, Kateřině Jančíkové a Jakubovi Procházkovi ze Základní a mateřské školy Horní Moštěnice.
Pátou příčku si zasloužilo družstvo Fruitgirls ze základní školy Masarykova v Nezamyslicích, jmenovitě Adéla Koutská, Nikola Kuchařová a Anna Wagnerová.
Inspirovat ke studiu potravinářství
Cílem soutěže, kterou se společností Úsovsko Food pořádaly také zájmové sdružení právnických osob OK4Inovace a Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, bylo inspirovat žáky ke studiu potravinářských a zemědělských oborů.
Vedle toho měla akce i význam v tom, aby podpořila podnikavost a týmovou práci účastníků. Stala se i součástí celorepublikové kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání, kterou zaštiťuje Svaz průmyslu a dopravy ČR.